Odborné články

Nový daňový balíček – změny zdanění fyzických osob

V červnu letošního roku předložila vláda Poslanecké sněmovně návrh několika zásadních daňových změn. Jednání poslanců se nakonec protáhlo až do jedné do rána, bylo schváleno několik poslaneckých pozměňovacích návrhů (zejména poslance Mikuláše Ferjenčíka) a stále není jasné jaká bude finální podoba změn, které jsou zamýšlené již od 1. 1. 2021.

Jaké změny daňový balíček přináší:

Zrušení superhrubé mzdy a nové zdanění příjmů fyzických osob.

Bezpochyby nejočekávanější částí daňového balíčku je zrušení takzvané „superhrubé mzdy“ a solidární daně.

V případě zdanění mezd a příjmů OSVČ je změna pozitivní – dochází k efektivnímu snížení daňové sazby. Doposud byla základní sazba 15 % (efektivní zdanění se pohybovalo okolo 20 %) a v případě přesáhnutí 48násobku průměrné mzdy za kalendářní rok (v roce 2021: 1 701 168 Kč) se připočítávala solidární daň ve výši 7 %. Základ daně se však již dále nenavyšoval o sociální pojištění (v důsledku dosažení stropu). Tj. efektivní sazba daně byla v zásadě stále kolem 20 – 22 %. Nově se bude jednat o klouzavé progresivní zdanění, kdy osoby s příjmy pod dříve uvedený násobek budou mít sazbu 15 % (tj. snížení daně), vyšší příjmy budou daněny 23 % (v zásadě beze změn).

V případě zdanění příjmů z kapitálového majetku, nemovitostí a ostatních příjmů je změna negativní – zde dochází ke zvýšení daně u vyšších příjmů ze stávajících 15 % na 23 % (tj. v případě příjmů nad 1 701 168).

Zvýšení základní slevy na poplatníka

Daňový balíček také počítá se zvýšením základní slevy na poplatníka. Sleva, která nyní činí 24 840 Kč za rok, by se tak zvýšila na 34 125 Kč (stanoveno jako průměrná mzda za předminulý rok). Osobně považujeme za vhodné stanovit základní slevu takovým způsobem, který reflektuje stále se zvyšující mzdy v ekonomice a akceptuje existenci inflace.

Proti přijetí tohoto ustanovení se však staví ministryně financí, která ji považuje za pouhou alternativu ke zrušení superhrubé mzdy. Prezident se vyjádřil, že daňový balíček při zachování této slevy bude vetoval.

Omezení osvobození z úplatného převodu cenných papírů

Aktuální právní úprava osvobozuje od daně z příjmu úplatný převod cenného papíru bez jakéhokoliv limitu v případě, že mezi nabytím a úplatným převodem je doba delší alespoň 3 let (u kmenových listů 5 let). Novela by pro toto osvobození nastavila limit 20 000 000 Kč. Toto ustanovení však vyvolává nejasnosti, jelikož není v návrhu této změny jasně vymezeno, na jaké případy by se toto vztahovalo (jeden prodej ročně či denně, jeden cenný papír nebo úhrn cenných papírů).

Není také vysvětleno (jedná se o poslanecký návrh bez důvodové zprávy a přechodných ustanovení), proč u společnosti s ručením omezeným se výše uvedené uplatní na kmenové listy (které jsou cenným papírem a proto se na ně bude vztahovat výše uvedené omezení) a na klasické podíly v s.r.o. se toto omezení nebude aplikovat. Možná nás čeká hromadný úprk od akciových společností a s.r.o. s kmenovými listy.

Stravenkový paušál

Novelizace také přináší novou alternativu příspěvku na stravování zaměstnanců, který do této doby byl v zásadě buď formou stravenek nebo zvýhodněným závodním stravováním. Novou alternativou je možnost poskytnout zaměstnancům peněžní příspěvek, který bude osvobozen od daně z příjmů a pojistného na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění až do výše určené zákonem (v roce 2020 činila 72,10 Kč na jednu směnu).

Poslanecká sněmovna schválila dne 22. prosince 2020 senátní verzi. Dochází tedy k následujícím dodatečným změnám: sleva na poplatníka bude navýšena pouze o 3 000 Kč a následující rok také o 3 000 Kč, byla zrušeno omezení osvobození z úplatného převodu cenných papírů.

Similar Posts

2 Comments

  1. This is the right website for anybody who wants to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want toÖHaHa). You definitely put a new spin on a topic which has been written about for years. Excellent stuff, just excellent!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *